19 Temmuz 2017 Çarşamba

BEBEĞİNİZDEN MESAJ VAR


Anne adayının bebeğinin hareketlerini hissetmesi güzel duygularla beraber, güven  hissinide getirir. Bebeğin hareketleri hamilelik sürecinize daha da  heyecan katar.


Anne karnındaki bebeğin İlk hareketleri 8-9. haftalarda başlar. Bu haftalarda çok küçük olduğu için (2 cm) hareketlerini hissetmek imkansızdır.


Anneler bebeklerinin hareketlerini 16 ile 22. haftalar arasında  tam olarak hissetmeye başlarlar.

Gün içerisinde sizin faaliyetinize bağlı olarak; yürürken, bir işle meşgul olduğunuzda ve gece derin uyuduğunuzda fark edemeyebilirsiniz.


24. ve 28. haftalarda hareketleri artar ama  bu  dönemdeki hareketler düzensiz ve kısadır. 28. Haftadan sonra anne karnındaki bebeğin hareketleri , dinlenme ve aktif zaman olarak düzenli ve süreklidir. 


Bebeğin hareketlerini hissetmek “yaşamı hissetmek”tir. Buda bebeğinizin plasenta yoluyla yeterli besin ve oksijeni aldığını gösterir.


Her birimiz birbirimizden farklı olduğu gibi bebeklerimiz ve alışkanlıklarıda farklıdır. O yüzden bebeğiniz karnınızda gelişirken başka bebeklerin hareketleriyle kendi bebeğinizin hareketlerini karşılaştırmayın. Bebeğinizin anne karnındaki gelişiminin kendine özgü olduğunu hatırlayın.


Yapılan araştırmalar 28. haftadan itibaren annelerin bebeğin hareketlerini, sabah ve akşam saatlerinde günde iki kez kontrol etmesinin uygun olacağını gösteriyor. Bebeğinizin hareketlerinin alışmış olduğunuz gibi olması önemlidir. Kanıta dayalı araştırmalar annelerin her gün bebeklerinin hareketlerini kontrol etme alışkanlığını edinmelerinin iyi bir uygulama olduğunu göstermiştir.


Eğer doktorunuzun başka önerisi yoksa aşağıdaki uygulamayı yapabilirsiniz;  


Bebeğinizin hareketlerini 10 dk dilimlerde sayabilirsiniz. 10 veya daha fazla dönüyor,tekmeliyor ve çalkalama gibi hareketler yapıyorsa her şey yolunda demektir. 

Normalinden daha az ve farklı hareket ediyorsa. Evdeyseniz ağzınıza tatlı birşeyler atıp veya bir bardak süt, meyve suyu içip 1-2 saat sol yana doğru uzanın. Hareketsiz kaldığınızıda bebeğinizin hareketlerini daha rahat hissedersiniz. Aynı zamanda yedikleriniz ona enerji verir harekete geçirir. Bir saat sonunda on hareket saymadıysanız, bir şeyler atıştırıp, gevşeyin ve saymaya devam edin.İkinci saatte on hareket saymadıysanız doktorunuzla mutlaka iletişime geçin.


Kısaca;

• Bebeğinizin kendine özgü bir düzeni var ve bu düzeni fark edin. 

• 28. haftayı geçtin ve bebeğinin hareketlerinden endişe ediyorsan, 

• Bebeğine enerji veren bir şey ye veya iç.

• 1- 2 saat boyunca sol tarafına yat ve karnındaki hareketlerini takip et.

• 2 saat içinde bebek 10 defadan az mı hareket etti?

• SOSYAL MEDYADAN CEVAP GELSİN DİYE BEKLEME !!!!

• Hemen doktorunla iletişime geç.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder