6 Haziran 2017 Salı

BEBEKLE BAĞ KURMA

Anne ve bebeğin  bağlanma süreci; gebelik döneminde başlayan, doğum ve doğum sonrası dönemde gelişmeye devam eden eşsiz  bir ilişkidir.Bağlanma bebeğin  fiziksel, psikolojik ve entelektüel gelişimini derin bir şekilde etkiler. 


Hamilelik döneminde  bağlanma, anne ve bebeği arasında gelişen ve zaman içinde süreklilik gösteren eşsiz bir sevgi ilişkisidir, sevgiyle bağlanma maternal rol adaptasyonunun önemli bir elementidir demiştir Mary E. Muller ( 1994). 1996 yılında ise maternal bağlanmayı gebelikte başlayan, postpartum dönemde devam eden ve annelik rolü yeteneğinin gelişimini sağlayan bir süreç şeklinde açıklamıştır Muller.


Hamilelik döneminde 26. haftada anne karnındaki bebeğin algılama, tepki gösterebilme ve işittiği bilgileri yakalama yetenekleri gelişmeye başlar. Bu durumda, doğum öncesi dönemde, annenin bedeninde meydana gelen değişiklikleri benimsemesi, olumlu duygularını henüz doğmamış olan bebeğine aktarabilmesi bağlanmanın ilk temellerini oluşturmaktadır. 


Hamilelik döneminde annenin karnına dokunması yoluyla bebeğin tensel olarak hissedilmesi ve bebeğin kabulü bağlanma ilişkisi  için oldukça önemlidir. Bunun dışında meditasyon ve nefes çalışmalarına bebeğide dahil etmek, ilk günden itibaren günlük tutmak anne ve bebeğin arasındaki bağın güçlenmesine yardımcı olur.


Bağlanma doğumdan önce başlamakta ise de, anne-bebek ilişkisinin gelişimi için en hassas dönemler doğum ve doğumdan sonraki ilk günlerdir. Bu dönem bağlanmanın en yoğun yaşandığı dönem olması nedeniyle olumlu anne-bebek ilişkisinin başlatılması için de önemlidir. Özellikle Doğumdan hemen sonra "ten tene temas" bağlanma sürecini güçlendirir. 


Yaşamın ilk yılında, özellikle ilk günlerinde annenin bebeğine vereceği güven ve sevgi anne bebek ilişkisinin, bebeğin duygusal gelişiminin ve sosyal uyumunun sağlıklı olmasında önemli rol oynar. Yaşamın ilk yılı bebeğin psikolojisi ve sonrasındaki ruhsal gelişimi açısından önemlidir. 


Kanıta dayalı çalışmalara göre doğum sonu erken dönemde anne ile yenidoğan bebeği arasındaki iletişimi başlatmak için annenin bebeği ile en erken sürede ve olabildiğince birlikte vakit geçirmelerinin sağlanması gerektiği belirtilmektedir. 


Annenin doğumdan sonraki ilk saatlerde kanguru bakımı olarak da isimlendirilen ten-tene temas yapması ve  mümkün olduğunca erken emzirmesi anne ile bebeğin aynı odayı paylaşması, annenin bebeği ile göz- göze temas kurması bağlanma sürecini hızlandıran olumlu davranışlardır. Ebe Arzu Çulha
Active Birth ve Doğuma Hazırlık Eğitmeni
Emzirme Danışmanı
Hamile Yogası Uygulayıcısı
Doğana Doğumda Kadın Hakları Derneği Başkanı 


Kaynak: Doğum sonrası dönemde sosyal desteğin anne Bebek bağlılığına etkisi/ Hacer ALAN 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder