4 Aralık 2016 Pazar

SÜT BİRİKMESİ VE LAHANA


Lahana yaprağı kompresi yara, eziklerde, varis tedavisinde, iltihaplı cilt enfeksiyonlarında kullanılan çok eski bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi İngiltere'de uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Annelere emzirme döneminde memede oluşan sertlikler için Lahana yaprağı kompresi öneriliyor. Peki nasıl yapılması gerektiği,  neden uygulandığına  dair ne kadar bilgi sahibisiniz. Yazının devamında konu ile ilgili bilgiler yer almakta.

Merle Less yaptığı araştırmaya göre, Lahana yapraklarının etkisini şu şekilde açıklamıştır; Lahana yaprağı hardal yağı, magnezyum oksalat ve kükürt heterozoitleri içerir. Kükürt ihtiva eden metionin antibiyotik ve uyarıcı bir madde olarak işlev görür . Böylece süt biriken bölgede dolaşımın artıp, sütün serbest kalarak kolayca akmasını sağlar.

Kullanımı : Taze, çiğ ve sağlıklı lahana yapraklarını memenize koyacağınız ölçülerde hazırlayın. Emzirdikten veya pompa ile çektikten sonra memenizde sertlik olan bölgelere yaprakları yerleştiriniz. 15-20 dk beklettikten sonra çıkartabilirsiniz. Bir sonraki emzirmeden sonra yeni yapraklar alarak tekrar uygulayınız. 

1993 yılında 120 emziren kadınla yapılan kanıta dayalı çalışmaya göre, 6 hafta düzenli lahana yaprakları ile bakım yapan anne grubunda,  kontrol grubuna göre; emzirmeye devam ediş, ortalama emzirme süresinin daha uzun olduğu gözlenmiş.

Aynı zamanda Robert, Retier ve Schuster 1995 yılında yaptıkları çalışmaya göre ise soğutulmuş ve oda sıcaklığında kullanılan yaprakların etkilerinin aynı olduğuna karar vermişler. 

Lahana yaprakları yan etki olmadan memenin rahatlamasına yardımcı olur. Fakat memede rahatlamayan sertlikler, ağrı ve gerginlik var ise öncesinde ılık kompres, masaj, memeyi boşaltmak ve soğuk uygulama arkasından lahana kompresi yapmak daha yardımcı olacaktır. 

Kaynaklar : 

* Renfrew, MJ. and Lang, S. Full text available from the Cochrane Database. Study reviewed is Nikodem, Danzinger et al. (1993) Do cabbage leaves prevent breast engorgement? 

* Roberts KL, Reiter M, Schuster D. (1995) A comparison of chilled and room temperature cabbage leaves in treating breast engorgement.
* Lees, M. Cabbage Leaves for Engorgement, online at http://www.gentlebirth.org/archives/bestfeed.html#Engorgement

* Roberts, Kathryn: A comparison of chilled cabbage leaves and chilled gelpacks in reducing breast engorgement. Journal of Human Lactation 11(1), 1995; 17-20 

Ebe Arzu Çulha 
Doğana Doğumda Kadın Hakları Derneği Başkanı 
Doğuma Hazırlık ve Aktif Doğum Eğitmeni 
Emzirme Danışmanı 
Hamile Yogası Eğitmeni Hiç yorum yok:

Yorum Gönder