3 Kasım 2016 Perşembe

KORKUSUZ DOĞUM


 Dr. Grantly Dick-Read Korkusuz doğum kitabında doğumda rahmin çalışmasının fizyolojik bir olay olduğundan ve doğal olarak görevini yerine getiren bir organın aslında ağrımaması gerektiğinden bahseder. 

Doğumda aslında ne oluyorda ağrı oluyor ? Biliyor musunuz ? 

Yine kitabında Dick - Read doğumda ağrının oluşmasında neden olan durumun "korku" olduğuna dikkat çekiyor. 

Doğumda korku olduğunda sempatik sinir sistemi devreye girer ve  bu da Adrenalin hormonunun salgılanmasına neden olur. Adrenalin hormonunun diğer adı kaç ve dövüş hormonudur. Adından da anlaşıldığı gibi iç organlardan çekilen kan kol ve bacaklara gider.  Bu durumda da  rahimde kan dolaşımı bozulur   ve buna bağlı olarak oksijenlenmede azalır.  Yeterli kan dolaşımı olmayan ve gevşemeyen rahim  elastikiyetini kaybederek  ve rahimde gergin ve ağrılı kasılmalar ortaya çıkmasına neden olur. 

Bu da Korku 😐 Gergin kasılma  😬 Ağrı  😡 oluşturur. Bu süreçte eğer doğru bilgi ve destek verilmez ise bu durum kısır döngü haline gelir bir çığ gibi büyüyerek artar. 

Tüm hamilelikte bebeği tutan rahmin yuvarlak kaslarının açılabilmesi için gevşemeye bırakmaya ihtiyacı varken işin içine korku girdiği anda bu  kaslar bebeği tutmaya devam eder. Giderek yükselen korku, gergin kasılmalar  ve ağrı rahim ağzının yumuşamasını ve açılmasına engel olur. Aynı zamanda gergin ve ağrılı kasılmalar ,  rahme ve bebeğe yeterli oksijen gitmesini engeller sonunda anneyi rahatlatmak ve bebeğin çıkışını hızlandırmak için müdahaleler artar. 

Doğumda Sempatik sinir sisteminin uyarmamak neler yapabiliriz; 
Bilgi korkunun panzehiridir doğru kişilerden doğuma hazırlık eğitimi alın, gevşeme,  nefes ve ağrı ile baş etme yöntemlerini hamilelik döneminde öğrenmek ve doğuma kadar uygulamak bilginin beden kayıtlarınıza geçmesini sağlar. 

Bütün bunları yerine getirdikten sonra korkusuz bir doğumda doğumun doğal hormonları en yüksek seviyede salgılanır ( oksitosin, endorfin, ) doğum süresi kısalır ve rahimde yeterli kan akışı ve oksijenlenme olduğu için anneler sadece kasılmadan bahsederler, bebeğe bolca oksijen gider ve müdahaleler azalır ve en önemlisi anne tüm sürecin farkındadır ve bebeğini büyük bir çoşkuyla karşılar. 


Çoşkulu doğumlarınız olsun, sevgiler. 

Arzu Çulha 
Ebe/ Doula 
Doğuma Hazırlık Eğitmeni 
Emzirme Danışmanı 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder