11 Ağustos 2016 Perşembe

SUDE'NİN POZİTİF DOĞUM HİKAYESİBebeğimin Doğumu için 14 Haziran sabahı hazırdım ve bir gece öncesi gözyaşları içinde oğlumun odasında Sabaha kadar hep dua ettim. Neden mi çünkü normal doğum istiyordum ve doktorum 39.haftada bebeğimin iri olduğunu 3.980 kg olduğunu , kafasının 2 cm daha büyürse çok zor olacağını emin olup olmadığımı sordu. Ardındanda biraz daha büyürse istediğin gibi olmayabilir herşey diye ekledi. 30 Haziran'a kadar bekleyemeye karar vererek hastaneden ayrıldık.

Hastaneden çıktığımda çok demorilize olmuştum bebeğim çok sağlıklıydı ama normal doğum riskli olabilirdi . Bebeğimin doğumuna hamileliğimin en başından itibaren hazırlanmıştım. Düzenli yürüdüm, sağlıklı beslendim ve @ebearzuculha nın verdiği doğuma hazırlık eğitimine katılmıştım. Doğum sürecinde de Eşim ve Arzu yanımda olacağından kendimi rahat ve güvende hissediyordum. 

O gün evde tüm gün doğumu kolaylaştırıcı egzersizler yaparken bir taraftanda hadi oğlum bana yardım et seni çok seviyorum kavuşalım diyordum,o gece sabahladım . Sürekli oğlumla konuştum,derin gevşeme egzersizleri yaptım.  Kavuşmayı öyle çok istiyordum ki odasından ayrılamadım. Herşeyin hazır, burası senin odan ve burda sana masallar anlatacak baban diye onu beklediğimize ve hazır olduğumuza dair aklıma gelenleri söyledim. Babasının desteği sayesinde harika bir hamilelik geçirdiğimizi anlattım. Sevgi ve güven dolu bir ortama doğacağını ona söyledim.

Sahilde uzun yürüyüşler yaparken de ona  anlattığım herşeyi  "Sen babana benzeyeceksin onun gibi merhametli, çalışkan ve adın gibi dürüst temiz olacaksın biliyorum ve benim 2 kahramanım olacak sevgimiz bizi hep koruyacak" diye o gece tekrar ettim.

Dualar ettiğim ve Mübarek  Ramazan ayının rahmetinden faydalandığım en kutsal gecenin sabahında saat 07:00 de suyum gelmişti. Tüm gece yaptığım konuşmalar mı ? Yoksa kendi tercihi mi ? Bilmiyorum ama oğlumuzda gelmeye karar verdi.


Doktorumu aradığımda hastaneye gelmemi belirtti Nst sonuçları ve yapılan muayne sonrası bugün Sudecim doğumun gerçekleşecek hazır mısın? Cümlesi hayatımda duyduğum en güzel soruydu. Evet tüm kalbimle ve bedenimle oğlumu karşılamaya hazırdım. Hatta 
hastaneye giderken en sevdiğim kıyafetlerimi giymiş, saçlarımı taramış ve en sevdiğim kokuyu sürmüştüm oğlumu karşılamak için.  Hiç birşeyi bu kadar çok istememiştim eşimle evlenmek dışında hayatımda ki en güzel hazırlık oğlumdu. 1 sene önceden ruhen bedenen zihnen kendimi hazırlamıştım.


 Eylül ayından beri bu anı bekliyordum, Nst ve doktor muayenesinden sonra hastane kıyafetini hemen giymedim açıklığım 1 cm di daha doğumun çok başındaydık. Sonra Arzu yu arayıp haberdar ettim. Gelmesi  için henüz erkendi doğumun aktif aşamasına gelince esas ona daha çok ihtiyacım olacaktı. Bebeğimin ebesi, benim güzel arkadaşımdı ve güvenilir ellerdeydi oğlum, hem doktoru hem ebesi , ben ve babası onun sağlıklı dünyaya gelmesi için günü akışına bırakmaya karar verdik. Pilates topu üzerinde arada da  ayakta kalıp yürüyordum. Sevdiklerimize haber vermiştik onların iyi dilekleri iyi gelmişti.Ara ara Nst ye bağlayıp hem oğlumun kalp atımlarını  hem sancılarımı kontrol ediyorlardı. Eşime bana saçma şeyler anlat kafam dağılıyor diyordum sohbet, yürüyüşler, hazırlıklar derken saat  16:30 olmuştu Arzu geldi. ben gayet sakin daha birşey yok bekliyoruz bebeğime bu gece kavusucam biliyorum dediğimde Arzunun güven veren sesi çok güzel bir doğum olacak demesiyle sürecim başladı. Aldığı tüm eğitimlerin hakkını vererek bana yaptırdığı egzersizler ,yaptığı masajlar, rahatlama ve derin nefes egzersizleriyle saat 19:00 sonrası sancılarımın sıklığı değişmeye başladı. Daha çok hareket etmeye başladım  açıklığım 6 cm olmuştu ve saat 21:00 den sonra ben artık daha çok dualar etmeye başlamıştım sancılarım sıklaştıkça hadi oğlum gel oğlum diyordum ve artık sancılarım bağırmadan çok çığlıklara dönüşmüştü. Saat 23:00 a kadar olan nefes nefese oluşlarımda en son bana epidural takın,dayanamıyorum sezaryen olmak istiyorum dediğimi hazırlıyorum. Arzu ve Gülçin hemşire doğumumun yaklaştığını doğuruyorsun artık dediğini ve eşimin şaşkınlığını hatırlıyorum. Asansöre bindiğimde bebeğimin kafasını hissediyordum bacaklarımda keskin bir acının yanında kalbimde kocaman bir gülümseme vardı sanki yüreğimdeki daralma geçmişti. Doğumhaneye geldiğimde bana nasıl ıkınacağımı  hatırlattılar. Ama o anki durumda nasıl ıkınacağımı bilemedim şaşkınlık ve heyecan vardı.Ikınmak yerine ben bağırıyordum. Serap Hocanın bana hadi kızım 4 ıkınmada çıkarıcam bu bebeği demesiyle  bendeki sevinci anlatamam nasıl ıkındığımı ve doğumum 15 dakikada gerçekleştiğine ben bile inanamıyordum. 


Oğlumun nasıl bedenimden ayrılıp kollarıma geldiği cennet kokusu haliyle gözyaşlarıyla ona nasıl kavuştuğumu nasıl huzur olduğumu bilemezsiniz. Oğlumu öpüp koklarken aklımda eşim onu  düşündüm ona bir mektup yazmıştım, bana  birşey olursa oğlumuz sana emanet ona benden de iyi bakacaksın biliyorum demiştim. Bebeğimi doğar doğmaz kucağıma verdikleri anda eşimde yanımdaydı.  Öyle mucizevi bir gündü ki oğlumla ben yeniden doğmuştum başka bir ben olmuştum🙏🏻
Eşimin tüm süreçte yanımda olması, Arzu'nun desteği, doktorum Serap hanımın güven veren yaklaşımı ile  Onlardan aldığım destek kendime inanmamı ve gücümü fark etmemi sağladı. Herşey için binlerce teşekkür ederim. Arel ve eşim bir yana dünya bir yana benim için. En büyük dileğim Tüm annelerin sağlıkla bebeğine kavuşmaları, rabbim isteyen herkese versin dualarımdasınız. Herkese sevgiler 💕

Arel'in Annesi Ahmet'in sevgilisi 
Sude ...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder