1 Haziran 2016 Çarşamba

GÖBEK KORDONU VE KESİLME ZAMANIAnne karnında bebeğinizin tüm ihtiyaçlarının plasentadan bebeğe geçmesine yardımcı olan göbek kordonu 5. hafta da  oluşmaya başlar. Kordon da  2 arter(atardamar),  1 Ven (toplardamar)  bulunur.  Arter, bebekten anneye kirli kanı , ven ise anneden bebeğe temiz kan taşımaktadır. Jelimsi yapısı sayesinde kordonda düğüm olsa dahi kan akımı devam eder. Boyu 55 cm ile 80 cm arasında olabilir. Yani bebeğinizi kucağınıza alabileceğiniz kadar uzundur. 

Doğumdan sonra göbek kordonunun klemplenip kesilme zamanı  konusunda  Dünya Sağlık Örgütünün önerisi, kordon geç klemplenmelidir. En az 1 dk , Ortalama 3-5 dk arasında göbek kordonundaki atım durana ve kordon beyazlaşıncaya kadar beklenebilir. Kordondaki atım durana kadar beklemek plasentada kalan kanın (50-100 ml) bebeğe geçmesini sağlar.

•Göbek kordonundan oksijen akışı devam ederken, bebek akciğer solunumuna  daha güvenli geçiş yapmaktadır.

•Plasentadan bebeğe geçen ekstra kan; Havadan önce akciğerlerin içindeki kan damarlarını doldurur. Bu, bebek için faydalıdır.

•  Bebeğin kan değerleri daha iyi olurken aynı zamanda hayati organları daha iyi bir şekilde çalışır. 

Bebeğe daha çok kök hücre transferi gerçekleşir. 

•Özellikle düşük kilolu bebeklerde ortaya çıkabilen sepsis (kan dolaşım sistemi enfeksiyonu – kan zehirlenmesi) tehlikesini azaltır. 

•Prematüre bebekler için faydalıdır; kan nakli ihtiyacını azalır, daha az solunum problemi yaşanır, beyindeki oksijen seviyesi daha iyi seviyelerde olur. 

Kanıta dayalı çalışmalar gösteriyor ki göbek kordonunun geç kesilmesinin pek çok faydaları bulunmaktadır. 

Arzu Çulha 
Ebe/ Doula 
Doğuma Hazırlık Ve Aktif Doğum Eğitmeni 
Emzirme Danışmanı 
Hamile Yogası Eğitmeni 
Doğana Doğumda Kadın Hakları Derneği 

https://birthbliss.wordpress.com/2009/01/30/late-vs-early-clamping-of-the-umbilical-cord-in-newborn-babies/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/22089242/ 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder