11 Mayıs 2016 Çarşamba

EPİDURALİN EMZİRME ÜZERİNE ETKİLERİDoğumun doğal sürecinde artmış olan oksitosin düzeyi doğum sancılarının  başlamasını sağlar. Oksitosinin artması ile diğer bir hormon, endorfin devreye girerek aynı düzeyde artmaya başlar. 
Bebek doğumun son aşamasına geldiğinde de katekolaminler salgılanmakta ve bebek yüksek dozda katekolaminler yani Adrenalin ile doğmaktadır. (Walker, 2006). Katekolaminler bebeğe uyarı anneye ise enerji vermektedir. Doğal sürecinde seyreden doğumlarda tüm hormonlar uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. 

Buraya kadar her şey normal fakat ne oluyorda epidural anestezi emzirmeyi etkiliyor diye düşünebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre; Epidural anestezinin doğal oksitosin düzeyinin düşmesine neden olduğu, buna bağlı olarakta endorfin ve katekolaminlerin miktarını azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle epidural anestezi ile normal doğum yapan annelerin bebeklerinde ilk saatlerde ve günlerde daha çok emme problemi oluşması beklenmektedir. 

Wiklund ve arkadaşları (2007) 351 anne ile yaptıkları çalışmada epidural alan annelerin bebeklerinin ilk 4 saatte daha az etkili emdiklerini, daha çok mama verildiğini ve hastaneden taburcu edilirken daha az bebeğin sadece anne sütü aldığını belirtmişlerdir. 

Torvaldsen ve arkadaşları (2006) 1280 kadını kapsayan prospektif kohort çalışmalarında epidural alan grupta doğum sonrası birinci haftada “anne sütünün yanında ek ürünler verme” ve 24. haftada emzirmeyi bırakma durumunun kontrol grubuna göre daha yüksek olduğunu saptamışlardır. 

Radzyminiski (2003). Yapılan çalışmada epidural ile doğum yapan annelerin bebeklerinde, epiduralsiz doğum yapanlara göre nörödavranışlar yönünden belirgin fark olduğu belirlenmiştir.

Sonuç olarak; Doğumda annelere verilen opoidler, anne karnındaki bebeğin kan-beyin bariyerini geçerek uyanıklığını ve nörödavranışlarını etkilemektedir. Buna bağlı olarak doğum sonrası emzirme başarısını da etkilemektedir. 

Ebe Arzu Çulha 
Doğuma Hazırlık 
Aktif Doğum Eğitmeni 
Emzirme Danışmanı 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder