23 Aralık 2015 Çarşamba

DOĞUMDA IKINMA EVRESİ


Doğum sürecinde, rahim ağzı tam açıldıktan sonra bebek aşağı doğru güçlü bir baskı uygulamaya başlar.  Kadınlar ıkınmayı büyük bir itme hissi olarak tanımlarlar ve bazende büyük tuvaletini  yapma hissinin gelmesine benzetirler. Her kadın bu süreçte aynı hissetmeyebilir ve genelde beklediklerinden farklı olduğunu ifade ederler. 

 Etraftan duyduğumuz ya da tecrübe ettiğiniz doğumların çoğunda ıkınma hissi geldiğinde size söylenen "büyük bir nefes al, tut nefesini ve uzun uzun nefes vermeden ıkın". Bu şekilde ıkınmak öncelikle yorulmaya, bebeğe daha az oksijen gitmesine, damarların daralarak dolaşımın bozulmasına ve oksijenlenmemin, dolaşımın iyi olmadığı perine kaslarının zorlanarak yırtılmasına neden olur. 
Peki ne yapmak gerekir; Derin bir nefes alırsınız bedeninize bolca oksijen gider ve nefesi tutmadan nefesle birlikte bebeği çıkışa doğru yönlendirirsiniz. O an geldiğinde yapabilirmiyim dediğinizi duyar gibiyim. Hiç çalışmadıysanız doğum anında sizin için kolay olmayabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde  beden farkındalığınızı arttırıp, nefes çalışmaları  yapmanızda fayda var. Siz beden farkındalığınızı arttırdıkça,  içgüdüsel olarak ne zaman ıkınacağınızı ve nasıl yapacağınızı bilirsiniz. Aynı zamanda hangi pozisyonda olmak istediğinizi bilir ve bebeğinizin ilerleyişini bu şekilde de desteklemiş olursunuz. Birde aklınızda olsun her kadının Ikınma süresi aynı değildir. Bazılarının ki birkaç dakika sürerken bazılarının birkaç saat sürebilir bu süreler normaldir. Katıldığım bir çok doğumda izin verildiği zaman kadınların  içgüdülerini dinleyip güçlü bir aslan gibi ses çıkartarak bebeklerini bilinçli bir şekilde ittiklerini gördüm. Ses çıkartmakta bu sürecin bir parçası içinizden ses çıkartmak geliyorsa nefesinizle birlikte sesinizide serbest bırakın. 

Doğum anı sadece bir ıkınma süreci değildir.Kadınlar doğumun ikinci evresine geçerken yapamayacağını, hatta öleceğini düşünür ve dile getirir. Bu duygular size  bir anda korkutucu gelebilir ama çok  normaldir. Bu geçiş döneminde uykuya eğiliminizde artabilir. Dışarıdan bakıldığında  ne kadar yorgun olduğunuz veya bıraktığınız düşünülebilir ama durum öyle değildir. O an güç toplamak için sadece zamana ihtiyacınız vardır. Sonrasında bir anda Adrenalin hormonu ortaya çıkar ve biraz önce vazgeçmiş , bırakmış gibi gözüken kadın, muhteşem güçlü bir kadına dönüşür yani Aslan kesilir :) ve ardından bebeğini güçlü bir şekilde itirek dünyaya getirir. 

Doğumun bu evresinde tüm gücüyle bebeğinin doğumuna yardım eden kadınlar bu süreçten keyifle ve büyük bir doyumla bahsederler. 

Nazikce ve sevgiyle  bebeğinizi kucaklayacağınız bir doğum tecrübesi yaşamanız dileğiyle, Sevgiler.

Ebe Arzu Çulha 
Doğuma Hazırlık Eğitmeni 
Emzirme Danışmanı 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder