27 Kasım 2015 Cuma

DOĞUM KORKUSU, KORKU AĞRI ÇEMBERİ


Hamilelik, bir  kadının hayatındaki  önemli  dönemlerden biridir.Bu dönemde kadınlar birçok fizyolojik ve psikolojik değişiklikler yaşayabilirler. Bunların başında da doğum kaygısı daha çok gözlenmekte fakat yoğunluğu değişiklik göstermektedir. Annenin yaşı küçükse ve planlı bir gebelik değilse bu durum daha sık görülebilir. 

Hamileliğin son döneminde doğumla ilgili korkular, bebeğin bakımı konusundaki endişeler artabilir. Doğum yaklaştıkça doğumdaki ağrıyı düşünmek, doğum anında bebeğin ve kendi sağlığı ile ilgili düşünceler korkuların artmasına neden olur.

Dick Read’ in 1933’de yayınlanan “Korkusuz Doğum” kitabında; doğum ağrısını oluşturan nedenleri tartışmış, akıl ve bedeni iki kutup olarak ayırmış ve uzmanların ağrıyı anlamak ve önlemek için bu iki kutbu iyi incelemeleri gerektiğini ifade etmiştir. Dick Read’e göre batıl inanç, uygarlık seviyesi ve 
kültür kadın üzerinde ağrıyı etkileyen faktörlerden olup, doğumdaki anksiyete ve korkuların da oluşmasına neden olduğunu belirtmiştir. İnsanlarda kültür seviyesi yükseldikçe, doğumun ağrılı ve tehlikeli bir süreç olduğu düşüncesi artmaktadır. Kadın daha en baştan ağrı duyacağını beklemekte ve bundan son derece korkmaktadır ve doğal olarak bedende gerginlik yaratmaktadır. Korku, doğum sırasında bebek çıkımdayken direnci arttırır. Dirençte ağrıya sebep olur çünkü korku, gerginlik ve ağrı el eledir. 

Amerika’da 2001 yılında yapılan  ‘Doğallık ve Doğumdaki Ağrı Yönetimi’ adlı kanıt temelli sempozyumda; savunulan görüş, ‘doğumdaki ağrıda en önemli nokta, doğumdaki ağrıyı bilmek değil, doğumdaki kadına ihtiyaçları doğrultusunda danışmanlık yapabilmek’ şeklindedir 

Korkunun panzehiri bilgidir, sizlerde  karşınıza çıkabilecek bu endişe ve korkuları profesyonel destek alarak ve eğitim ile en aza indirebilir. Bebeğinizin doğumundan tatmin olmuş hissedebilir ve bebeğinizin dünyaya gelişinde büyük bir fark yaratabilirsiniz.


Korkuyu ortadan kaldırırsak, doğumun hormonları çalışmaya başlar,derin yavaş nefes Rahmin oksijenlenmesine ve bebeğe yeterli oksijen gitmesine yardımcı olur. Böylece gergin kasılmalar ortadan kalkar ve ağrının yerini farkındalık ve çoşku doldurur. 

Huzurlu ve sağlıklı günleriniz olsun,herkese sevgiler . 

Ebe Arzu Çulha 
arzu@ebearzuculha.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder