4 Ocak 2015 Pazar

EPİZYOTOMİ


 Epizyotomi, normal doğum diye başlayan doğumlarda en çok kullanılan müdahaledir. Nedir? Hangi durumlarda uygulanır? Etkileri nelerdir? Bilimsel çalışmalardan alıntılarla açıklamaya çalıştım.
Epizyotomi; Doğum sırasında vajinal açıklığı genişleterek doğumu kolaylaştırmak, istenmedik yırtıkları önlemek, bebeğin başının kolay geçmesini, hızlı ve tehlikesiz doğumu sağlamak amacı ile perineye yapılan kesidir... diye yazar bir çok yerde! Hatta gebelere; Epizyotomi olmazsa …… diye cümleler kurulur. Çünkü bebek bekleyen kadını korkutmak oldukça kolaydır. Korku yerine bilgi ve güven verilse çok daha iyi olur!

Dünya  bu konu ile ilgili neler diyor;

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), vajinal doğum esnasında yırtıklara karşı koruma, doğumu kolaylaştırma veya hızlandırma gibi anne ve bebek için gerektiği durumlarda epizyotominin kullanılabileceğini, gerekmedikçe kulanımının sınırlandırılmasını önermektedir. (ACOG 2006)
American College of Nurse-Midwives (ACNM), genellikle vajinal doğumda epizyotomiye gereksinim olmadığını, ancak bazen bakım sağlayan kişilerin bebeğin hızlı bir şekilde doğurtulması gerektiği gibi durumlarda epizyotomiyi önerdiğini belirtmektedir. Ayrıca ACNM, eğer epizyotomi yapılacaksa bunun hastaya anlatılmasını ve sorularının cevaplandırılmasını önermektedir. (ACNM 2005)
Society of Obstetricians and Gynaecologists of Canada (SOGC) ise, rutin epizyotomi uygulanmasının vajinal bir doğumu desteklemek için gerekmediğini ancak bebek için risk veya annede distress oluştuğunda doğumu hızlandırmak için kullanılabileceğini önermektedir. (SOGC 2004)

Türkiye’de Epizyotomi ile ilgili durum nedir diye merak edenlere;

Epizyotominin uygulanması ile ilgili ülkemizde sınırlı sayıda çalışma mevcuttur ve bu çalışma sonuçlarına göre epizyotominin, ilk gebeliklerde rutin olarak uygulandığı belirtilmektedir, (Karaçam ve Eroğlu 2003). Bir başka kaynağa göre ülkemizde, hastanede meydana gelen tüm doğumların %65'inden fazlasına, ilk gebeliklerde ise %90'ından fazlasına epizyotomi uygulanmaktadır, (Şahin, Yıldırım ve Aslan, 2007). Sayıner ve Demirci’nin yaptıkları çalışmada, ilk gebeliklerin %96,72'sine, ikiden fazla doğum yapan gebelerin ise %51,85'ine epizyotomi uygulandığı, tüm doğumlar içinde bu oranın %70,33 olduğu belirtilmiştir, (Sayıner ve Demirci 2007). Bu rakamlar hafife alınmayacak kadar yüksek farkında mısınız?

 Sonuç olarak;

Doğum ve doğumda yapılan tüm girişimler boyutları ve etkileri ile kadının ve ailesinin yaşam kalitesinde farklılıklara yol açabilecek büyük ve önemli bir deneyimdir.

Epizyotomi, modern obstetrik uygulamalarda en çok kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir.

Başlangıçta zor doğumlarda kullanılan epizyotomi daha sonraki yıllarda perine koruması amacı ile önlem olarak kullanılmıştır.

Doğumların evden hastanelere kayması, antibiyotik ve anestezi alanındaki gelişmeler sayesinde epizyotomi kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

Son zamanlarda epizyotominin yararları, kullanım durumu ve gerekliliği tartışılmakta, her doğumda rutin olarak uygulamak yerine gerçekten gerekli olduğu durumlarda tercih edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. (Carroli ve Belizan 2000)

Literatürde son 20 yıldır pek çok sistematik inceleme, gözlemsel ve rastlantısal araştırmalar, epizyotomi kullanımının sınırlandırılması gerektiğini göstermektedir. (ACOG 2006; Albers ve Borders 2007; ACNM 2005; Carroli ve Belizan 2000; SOGC 2004)

Düşük riskli vajinal doğumlarda epizyotominin rutin olarak kullanımının modern obstetrik uygulamaya uygun olmadığı belirtilmektedir.(Allen ve Hanson 2005)

Epizyotominin sınırlı kullanıldığı kadınlar, rutin kullanılan kadınlar ile kıyaslandığında, doğum sonrası daha az perineal travma, daha az dikiş atma gereksinimi, daha erken cinsel ilişkiye başlama ve perine bütünlüğünün daha iyi korunduğu belirtilmektedir. (AHRQ 2005)

Daha önce yapılan sistematik incelemeler, rutin epizyotomi kullanımı sonuçlarının, sınırlayıcı epizyotomi kullanımından daha kötü olduğunu, sınırlayıcı epizyotomi kullanımında daha az perineal travma, daha az dikiş ve daha az komplikasyon oluştuğunu göstermektedir. (Ra¨isa¨nen 2008).

Ayrıca epizyotominin yaygın kullanımı kadınların perineal travmaya maruz kalma oranını arttırmıştır.

Araştırmalar, rutin olarak epizyotomi yapıldığında ve sonuçları göz önüne alındığında aslında kadınlar için doğum sonrası fizyolojik ve psikolojik etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Epizyotominin ne olduğunu ve hangi durumlarda uygulanması gerektiğini özellikle bilimsel bilgilerden yola çıkarak sizlerle paylaşmak istedim. Epizyotomi gereksinimini en aza indirmek için neler yapabiliriz? O da bir sonraki yazımda.

Tüm Kadınlara Sevgiler,

Ebe Arzu Çulha 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder