9 Ocak 2015 Cuma

Epizyotomi ORANINI DÜŞÜRMEK İÇİN NELER YAPMALI?Epizyotomi vajinal doğumlarda açılan kesidir ve bu oranı düşürmek doğum yapan biz kadınların elindedir.

1-Epizyotomi oranını düşürmek için hamilelik ve doğum anında neler yapılabileceğini sorup öğrenin. Eğer doktorunuz epizyotomi konusunda sizin hassasiyetinizi göz önüne almıyorsa, başka bir doktora danışmaktan çekinmeyin. Gerekiyorsa doktor değiştirmek en doğal hakkınız.

2-Hamilelik sürecinde doğuma hazırlık eğitimlerine katılmak, ebe veya doula desteği almak. Hamilelikte bedeninize odaklanmanızı ve gevşemenizi, bebeğinizle bağ kurmanızı sağladığı gibi, doğumda gevşemenize, bedeninize odaklanmanıza ve güven içinde doğum yapmanızı sağlar ve sonuç olarak epizyotomi, oranı düşer.

3-Aktif doğum pozisyonları; çömelme, diz çökme, dört ayak, öne eğilme, ayakta durma ve oturma pozisyonlarında (Doğum sandalyesi) perine daha rahat açılır ve böylece epizyotomi ihtiyacı olmaz. Doğum masasında yapılan doğumlar doktor için daha kolay çalışma ortamı yaratırken, bebeğin başı doğrudan perine üzerine baskı yaptığı için epizyotomi oranını arttırır.

4-Doğuma hazırlanmış ve beden farkındalığı olan gebe, ıkınma hissi geldiğinde nasıl hareket etmesi gerektiğini içgüdüsel olarak bilir. Bebeğin başı çıkıma dayandığında doktor ve doğum destekcisi gebenin yavaşlaması ve nefeslerle ıkınmalarını kontrol etmesi konusunda destekler. Doğum anında anneye nefesini tut ve büyük tuvaletini yapar gibi ıkın diye önermek epizyotomi oranını arttırır. 

5-Doğumda doğal ağrı kesici yöntemleri(masaj, nefes, meditasyon gibi) tercih etmek epizyotomi oranını azaltır. Ağrısız doğum diye tercih edilen Epiduralli normal doğumlarda ise ıkınmanın hissedilmemesi ve arkasından bastırma, vakum gibi müdahaleleri beraberinde getirirken aynı zamanda epizyotomi yapılmasına sebep olur.

6-Hamilelik döneminde perine bölgesindeki kasların fakına varmak ve onları nasıl gevşeteceğinizi öğrenmek, kegel egzersizlerini düzenli uygulamak.

7-Hamilelikte 34. Haftadan itibaren haftada 1-2 kez düzenli perine masajı yapmak epizyotomi oranını ciddi ölçüde düşürmektedir.

8-Doğum anında yapılan perineal sıcak uygulama, perineyi korumada etkili bir yöntemdir. Doğum eyleminin ikinci devresinin başından bebek başının çıkışına kadar sıcak yaş kompresler kullanılarak yapılır. Açılma döneminde perineyi rahatlatır, konforu ve memnuniyeti arttırır. 

9-Açılma döneminde ılık duş almak, küvette veya doğum havuzunda ılık suda bulunmak perine bölgesinin rahatlamasını sağlayarak perinenin daha rahat açılmasına yardımcı olur. Bu durumdada perinatal travma ve epizyotomi oranıda oldukça düşer. Aynı etkilerden dolayı ve suda doğumlarda müdahalenin mümkün olmamasından dolayı epizyotomi yapılmaz.

10-Doğum emek işidir ve doğal sürecinde ilerlemesi için sabırlı olmak gerekir. Eğer işini seven, anne ve bebeğe saygılı doğumu benimsemiş ve doğal süreci izleyen bir ekip ile çalışıyorsanız epizyotomi rutin değil sadece gerektiğinde uygulanır.

Önceki yazımda epizyotomi oranlarının ülkemizde %90 larda olduğundan bahsetmiştim. Bu oranın bu kadar yüksek olmasının sebebi bu konuda bilgilendirilmemek, bedenimizin farkında olmamamız ve kendimize güvenmememizdir. 

Dünya sağlık örgütü diyor ki epizyotomi gerçekten gerektiğinde uygulanmalı ve  %10 oranı hedeflenmelidir. Emek vermeden bir şeyleri elde etmek oldukça zordur o yüzden bir şey istiyorsanız onun için sizler çaba göstermelisiniz.

Doğum hikayenizi güzelleştirmeniz dileğiyle, Sevgiler.

Ebe Arzu Çulha

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder