17 Aralık 2014 Çarşamba

LOHUSALIK DEPRESYONUDoğum, yaşamın ilk gününden itibaren milyonlarca kadının hayatının en önemli olaylarından biri ve yaşadığı muhteşem bir deneyimdir. Bebeğin ve plasentanın doğması ile lohusalığa geçiş yapan kadın anne olarak yeni bir yolculuğa başlar
.

Lohusalık dönemi, doğumdan sonraki 6 haftadır. Bu dönemde gebeliğin yarattığı fizyolojik ve psikolojik değişiklikler normal halini alır. Doğum sonrası belirgin olarak fark edilebilen ilk değişiklik rahmin eski haline dönmesi yani küçülmesidir. İlk 24 saatte rahim 5 aylık gebelik boyutuna iner. Emzirdikçe salgılanan oksitosin hormonunun yardımı ile 42 günde normal boyutuna ulaşır ve bu sürede annenin kanaması sonlanır. Aynı zamanda lohusalık döneminde anne birçok duygu değişimi yaşayabilir.

Koşulsuz sevgi ile bebeğinin bakımını üstlenen anne, sürekli fedakârlık hislerinin yanında, kızgınlık ve hayal kırıklıkları da yaşayabilir. Bu negatif duyguları aslında birçok kadın yaşar, sadece dile dökemezler. Gebelik döneminde kilo alımı ve fizyolojik değişiklikler de, annenin kendine olan güven duygusunun azalmasına neden olur. Ayrıca gebelikte yükselmiş olan östrojen ve progesteron hormon düzeylerinin doğumdan sonra azalmasına bağlı olarak anneler daha hassas olurlar.

Lohusalık döneminin bir kadın için en keyifli en mutlu günler olması yönündeki toplumsal beklentiler, annelerin duygularını ifade edememesine sebep olur. Her geçen gün artan bu duygu yükleri annelerin hayatını daha da zorlaştırır. Yeni Anne Annelik Hüznüne kapılır ve ilerlerse bu durum Lohusalık Depresyonuna dönüşür.

Annelik Hüznü; %85 oranında doğumdan sonraki ilk 3 günde görülür. Halsizlik, yorgunluk, anlamsız ağlamalar, uykusuzluk, kendini yetersiz hissetme, tahammülsüzlük, aynı zamanda dikkat eksikliği ile fark edilebilir. Tüm ilginin bebekte olması annenin kendini yalnız ve değersiz hissetmesine neden olabilir.Her türlü yardıma açık olmak anne, baba ve bebek arasındaki bağın daha çabuk kurulmasına yardımcı olur. O yüzden etrafınızdan destek istemekten çekinmeyin. Birileri yemeğinizi yapmak veya siz yorulduğunuzda bebeğinize bakmak konusunda size teklifte bulunduysa kabul edin.

Lohusalık Depresyonu; Doğumu izleyen haftalar içerisinde ortaya çıkar. annelik  hüznüne göre daha uzun sürer ve belirtiler giderek artar.

·         Gebelikte başlayan; Alerji, uykusuzluk, halsizlik, yorgunluğun lohusalıkta devam etmesi
·         Mükemmeliyetçi olmak
·        Emzirme problemleri
·         Eşle olan iletişim sorunları
·         Ekonomik problemler
·         Kendini güvende hissetmemek
·         Çoğul gebelik
·         Zor doğum
·         Prematüre bebek sahibi olmak
·         Erken işe dönmek
·         Bebeği Sütten kesmek
·         Sosyal desteğin az olması
·         Eski sosyal hayatından uzak kalmak

Annenin ‘lohusalık depresyonu’ yaşamasına neden olabilir.

Ortalama 40 hafta süren hamilelikte her gün fizyolojik ve psikolojik değişim yaşayan kadın, annelik yolculuğunda yeni bir kadına dönüşürken sancılı süreçler yaşayabilir. Doğumdan sonra annelik hüznü 2 haftayı geçer ise ilk günler nasıl olsa geçecektir diye düşünmeden mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.  

Lohusalık depresyonunu en aza indirmek için doğum öncesi nasıl bir yol izlenmeli;

·        Hamileliği boyunca Ebe veya doula desteği alan anne adayı kendini daha güvende hisseder.
·       Doğum tercihleri konusunda destek görmesi ve doğuma hazırlanması annenin korkularının azalmasına yardımcı olur.
·        Doğuma baba ile hazırlanmak ve bebeği birlikte karşılamak çiftleri birbirlerine daha yakınlaştırır.
·        Doğum başlangıcından ilk emzirmeye kadar kesintisiz destek alan anne kendini daha güçlü hisseder.
·        Hamilelik ve doğumda destek alan anne olumlu duygulara sahip olur.
·       Emzirme ve bebek bakımı konusunda eğitim alan anne, bebeğiyle daha kolay bağ kurabilir ve bebeğine bakma konusunda kendine güven duyar.

Yıllarca yaptığım ve hala yapmaya devam ettiğim doğum sonrası ziyaretlerde bolca vurguladığım konu, annenin mutlaka desteklenmesi gerektiğidir. Eğer yeni doğum yapmış kadın vakitlice yemeğini yiyebiliyor, bebeğini emzirdiği zamanların dışında dinlenebiliyor ve sevdikleri tarafından hoş tutuluyorsa annelik yolculuğunda güvenle ilerler. 15-21 Aralık Lohusalık Depresyonu Farkındalık Haftası. Sizlerde etrafınızda yeni doğum yapmış annelere destek olmak için bir adım atın.


Doğum sadece bebek yapmak değildir. Ayrıca kendine güvenen, kendi bedeninin gücünü bilen yeterli anneler dünyaya getirmektir.
                                                  Barbara Kartz Rothman

Herkese Sevgiler, Ebe Arzu Çulha 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder