12 Ağustos 2014 Salı

HUZURLU HAMİLELİK    Herkesin bildiği gibi stres bağışıklık sistemimizi sabote ederek, fizyolojik ve psikolojik hastalıkların oluşmasına öncülük etmektedir.

Yapılan araştırmalara göre hamilelikte yaşanılan yüksek stresin bebeğin fizyolojik gelişimini etkilediğini, erken doğum riskini arttırdığını ve bebeğin beyin fonksiyonlarını, davranışlarını etkilediğini ortaya çıkartmıştır.  

Kadın olarak hayatımızın en hassas dönemi olan hamilelikte kendimizi rahatlatmak ve olanlara teslim olmak hem doğum hemde doğum sonrası bebeğimize bakarken bize çok yardımcı olur.

Bütün gün uyuyacak yer ararken, uykusuzluktan ve hava şartlarından huzursuzluk yaşarken, etramızdaki kokulara karşı tahammülsüz, herşeyi unuttuğumuz için kendimizle savaşıp dururken, anlık duygusal değişimler yaşarken, yorgun haldeyken sakin olmayı başarabilirmiyiz diye düşündüğünüzü ve oluruna bırakmak için neler yapabiliriz diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

• Hamile kaldığınızı öğrendiğinizde ilk yapmanız gereken hayatınızı adım adım yavaşlatmak. Çünkü artık iki kişisiniz.

• Çalışan bir anne adayı iseniz iş ve ev hayatınızı gözden geçirip destek almak ve değişiklik yapmak sizi daha mutlu edebilir.

• Düzenli beslenmek ve egzersiz yapmak zinde ve mutlu hissetmenizi sağlar.

• 3. aydan sonra doğuma hazırlık eğitimi almak ve doğum planınızı yapmak, stresin en sevdiği korku ve güvensizlik duysunu ortadan kaldıracağı için pozitif bir hamilelik geçirmenizde çok büyük bir katkı sağlar.

• Nefes egzersizi yapmak dikkatinizi o anki ortamdan uzaklaştırır ve kendinize dönmenizi sağlar. Stresle beraber hızlanan solunumunuz, kalp atımınız normale döner. Kasılmış tüm kaslar rahatlar ve bebeğiniz de sizin değişen pozitif ruh haliniz de kendini daha güvende hisseder.

• Meditasyon yapmak kendinizi dinlenmiş, güvende, mutlu hissetmenizi ve rahatlamanızı sağlar. Böylece yaşadığınız stresli zamanı daha kolay geride bırakmış, uykusuzlukla daha kolay baş etmiş  olursunuz. Her gün düzenli meditasyon yapmak, zamanla istediğiniz zaman ve yerde meditasyon yapmanızı kolaylaştırır. Böylece eve gelmeyi beklemeden o andan sıyrılabilirsiniz.

• Size yardım etmek isteyen insanları, eşinizi, annenizi veya arkadaşlarınızı geri çevirmeyin. Böylece üzerinizden ağırlıkları kaldırmış olursunuz. Görev alan kişilerde yardımcı olmanın verdiği tatmin olma duygusu ile inanın çok mutlu olurlar.

• Hamileliğinizin büyük bir mucize olduğunu ve bebeğinize kavuşmanın muhteşem bir duygu olduğunu aklınızda tutun. Her anın tadını çıkarın, gülüp geçin çünkü hergün bir sonraki günden farklı olacak.

• Sizin hamileliğinizin size özel olduğunu ve bir sonraki hamileliğinizle  bile aynı olmayacağını bilin. Etrafınızda konuşulan olumsuz örneklere kulak vermeyin. Gerekiyorsa insanları uyarmaktan kaçınmayın.

• Mide yanmanız, uykusuzluğunuz ve duygusal durumunuzda değişiklikler olduğunda arayabileceğiniz biri olsun. Size anne olma yolculuğunuzda rehberlik yapan,doğuma hazırlık eğitimleri veren, ebe veya doula gibi profesyonel birinden destek almak herşeyi daha da kolaylaştırır.

Doğum, heyecanla beklenen bir bayram ise hamileliğimiz niye huzur ve mutluluk denizi olmasın ki!


Bol kahkalı, bol gülümsemeli mutlu günleriniz olsun ,Herkese Kucaklar dolusu sevgiler 💖💜💗

Ebe Arzu Çulha 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder