20 Haziran 2014 Cuma

KADININ HAZİNESİ ANTİ-MÜLLERİEN HORMON

İş, evlilik hazırlıkları ve eğitimler derken artık bir yazı yazmanın zamanı geldi. Uzun zamandır aklımda olan bu yazı kendimle ilgili. Bu yazıyı okurken birçok kadının kendinden bir parça bulacağını düşünüyorum.

Aralık ayının başıydı, 17 Aralıkta 35 yaşında olacaktım ve bir süredir aklımda olan jinekoloji kontrolüm için randevu almıştım. Çok sevdiğim doktorumla olan görüşmemiz sonucunda yumurta sayımda azalma gözlendiği için AMH diye adlandırılan Anti-Müllerien Hormon testini yaptırmamı istedi.

 Anti-Müllerien Hormon, kadınlarda yumurtalıklarda bulunan foliküllerden salgılanır ve yumurtalık rezervi değerlendirmesinde kullanılır. Böylece kadının gebe kalabilmesi için hormon düzeyinin, yumurta oluşturabilme yeteneğinin yeterliliğinin araştırılması ve gebe kalabilmesi için uygulanan tedavinin başarı oranının öngörülmesinde rehber olur. Yumurtalık rezervinin azalmasında en önemli faktör yaştır. Özellikle 35 yaşından sonra azalmaya başlar ve 40 yaşında sonra bu azalma hızlanır.

Bir önceki kontrolümde her şey normaldi ve test sonucu çıkana kadar aklıma kötü bir şey getirmemeye çalıştım. Fakat çıkan sonuca göre doktorum bir üreme sağlığı merkezinden destek almamın daha doğru olacağını söyledi.

 Yıllardır birçok çiftin aile olmasına şahit olup, doğumlarına katılıp sevinçlerini paylaştığımda hissettiklerim tarif edilemezdi. Tamda hayatımı paylaşabileceğim ve aile olmayı hayal ettiğim bir sevgi yaşıyorken, çocuk sahibi olabilme şansımın azaldığı düşüncesi bende birçok şeyi yerle bir etti. Benim toparlanmamı sağlayan Barış’ın sevgisi ve desteği oldu. Çok geçmeden muhteşem bir sürprizle evlenme teklifi geldi. Gözlerimin içine bakıp şartlar ne olursa olsun yanımda olacağını söylemesi her şeyi kolaylaştırdı.6 Haziranda sevdiklerimizle birlikte muhteşem bir akşamda aile olma yolunda ilk adımı attık.


İlk zamanlar bu durumu paylaşmak konusunda kararsız kalsam da şimdi anlatabiliyor olmak yüreğimi rahatlattı. Önümüzdeki günler neyi getirir bilmiyorum fakat yaşadığımız her şey bizler için. Bana düşen olmuş olan ve olacak olanı sevgiyle kabul etmek ve gelene teslim olmak.

 Buradan sevdiğim adama Barış’a yanımda olduğu için çok teşekkür ediyorum.

Herkese Sevgiler.

EBE Arzu ATAR 


2 yorum:

  1. tebrik ediyorum evliliğini,
    fotoğraflarınız ne kadar sevgi dolu beraberliğiniz olduğunu gösteriyor,
    umarım istediğin diğer şeyler de yoluna çıkar,ve mutlu eder.
    sevgiler

    YanıtlaSil