3 Aralık 2013 Salı

HAMİLELİK VE EGZERSİZ

Geçmişte kadınlar hamilelik dönemlerini dinlenerek, çalışmadan geçirirlermiş. Günümüzde ise hamilelik dönemini hareketli geçirmenin hem anne hem de bebek için faydalı olduğu biliniyor.Geçmişte kadınlar hamilelik dönemlerini dinlenerek çalışmadan geçirirlermiş. Hassas bir dönem olduğunu düşündükleri bu dönemi daha sağlıklı geçireceklerine inandıkları için bu şekilde davranırlarmış. Günümüzde ise hamilelik dönemini hareketli geçirmek hem anne hem de bebek için faydalıdır. Sağlıklı bir hamilelik geçiriyorsanız doktorunuzun onayıyla 14. haftadan sonra daha zinde bir hamilelik için egzersiz yapabilirsiniz.

Egzersiz sırasında salgılanan endorfin hormonu anne adayının fiziksel ve zihinsel olarak daha canlı ve güçlü olmasını sağlar. Yapacağınız egzersizlerle sırt ve karın kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Böylece hamilelik döneminde artan vücut ağırlığınıza bağlı olarak ortaya çıkan sırt ve bel ağrılarının oluşmasını engellersiniz. Pelvik taban kasları da doğum sırasında ve sonrasında önemli role sahiptirler ve egzersiz yaparak bu kaslarınızı da güçlendirebilirsiniz.

Düzenli egzersiz vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır, eklemlerinizde ödem oluşmasını engeller. Yapılan bir araştırmaya göre; haftada 3 gün egzersiz yapan anne adaylarında sezeryan oranı %21 daha az ve doğum sonrası iyileşme süresinin daha kısaldığı gözlenmiştir. Hamileliğe bağlı olarakyüksek tansiyon ortaya çıkmış ise, erken doğum riskiniz varsa, vajinal kanamanız olursa egzersiz yapmayı bırakmalısınız.

Hamilelik döneminde yapabileceğiniz egzersizler

Yoga; Esnekliği, kas kontrolünü, vücut ve nefes farkındalığını geliştirir.
Pilates; Kuvvetli ve esnek olmanıza yardımcı olur.
Yüzme; İncinme riski daha azdır, eklemlere yük binmez ve bedenin serin kalmasını sağlar.
Yürüyüş; Kondüsyon kazandırır. Her zaman yapabilirsiniz.

Fiziksel stres ve oksijen tüketimi açısından ortalama bir doğum 18 kilometre koşmakla eşdeğerdir. Yapacağınız egzersizler doğum sırasında daha güçlü hissetmenizi ve doğum şekliniz ne olursa olsun daha sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı ve keyifli gebelik geçirmeniz dileğiyle sevgiler..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder