15 Ocak 2013 Salı

BEBEKLER NEDEN AĞLAR


Bebekler altı kirlendiğinde, acıktığında, huzursuz olduğunda ve ilgi istediklerin de farklı tonlarda ağlayarak ihtiyaçlarını size ifade ederler. 


Bebeğiniz konuşamadığı için ağlayarak kendini ifade eder. Ayrıca dikkat çekmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Bebekler sorunun ne olduğuna bağlı olarak farklı şekillerde ağlar. Altı kirlendiğinde, acıktığında, huzursuz olduğunda ve ilgi istediklerin de farklı tonlarda ağlayarak ihtiyaçlarını size ifade ederler.

Sakin bir hamilelik geçirmiş, doğumunuzu keyifle gerçekleşmiş ise ve doğumdan sonra bebeğinizle aranızdaki bağı kısa zamanda kurmuşsanız bebeğiniz sadece ihtiyaçları doğrultusunda ağlayacaktır. İhtiyaçlarını karşılayıp güvende ve sevgi dolu bir ortamda olduğunu hissettirdiğiniz zaman bebeğiniz kolayca rahatlayacaktır.

İlk defa anne ve baba olduğunuzda bebeğiniz ağlayıp hemen sakinleşmediğin de yanlış bir şey yaptığınızı düşünebilirsiniz. Bu çok normaldir çünkü her ağladığında ne anlatmak istediğini hemen anlayabilmeniz için zamana ihtiyacınız vardır. İlk kırk gün birbirinizi tanımak için bebeğinize ve kendinize şans tanıyın. Bu dönem içinde de tedbiri de elden bırakmayın. Bebekler ağladığında sakinliğinizi koruyamazsanız eğer sizin içinde bulunduğunuz bu duygusal durumun farkında olup daha da yüksek sesle ağlamaya başlar.

Nasıl mı fark ederler? Bütün hamileliğiniz boyunca mutlu veya mutsuz olduğunuzda ya da çok yorulduğunuz zamanlarda vücudunuzun verdiği tepkileri onlarda sizinle beraber yaşadılar. Doğum sonrası uykusuz ve yorgun olduğunuz günlerde, öğleden sonra huysuzlaşan bebeğiniz akşam baba eve geldiğin de sakinleşir. Çünkü baba yorgun olsa bile bütün gün özlediği bebeğiyle vakit geçirmenin hayalini kurmuş ve güzel duygularla eve gelmiştir. Bebeğiniz huzur ve sevgi dolu babasının kucağında sakinleşecektir.

İlk günler de bebeğinizin neden ağladığını keşfetmek deneme yanılma yöntemiyle olacaktır. Bu yüzden kendinize bir kontrol listesi yapabilirsiniz.

Bebeğim acıkmış olabilir mi? Anne sütünün sindirimi kolaydır ve bebeğiniz daha kısa aralıklarla da acıkabilir. Aynı zamanda bebeklerin büyüme dönemleri olur ve bu zamanlarda normalden fazla beslenme ihtiyacı hissederler. Bir saat önce emzirmiş olsanız da bebeğinizin ağlaması aç olabileceğinin de işareti olabilir.

Bebeğimin Altı kirlenmiş olabilir mi? İyi beslenen bebeğiniz her beslenme ile beraber idrar ve gaita yapabilir. Bazı bebekler bu durumu hiç umursamazken bazıları altının kirli ve ıslak olmasından huzursuz olurlar. Bebeğinizin alt bakımı yapıp, kuru ve temiz olmasını sağlamanız bile rahatlayarak ağlamasının durmasına yardımcı olur.

Bebeğimin Gazı mı Var? Bebeğiniz emerken hava yutabilir ya da yediğiniz gıdalardan dolayı hassas olan sindirim sistemleri etkilenir. Bu durum da rahatsız olduklarını dile getirmek için ağlayarak tepki verirler. Beslenme esnasında en az bir defa gaz çıkarmak, bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bebeğim bulunduğu şartlardan rahatsız mı? Bebeğinizin odası olması gerekenden çok sıcak veya çok soğuk ise yine ağlayarak tepki verecektir. Kıyafetleri çok sıkı ve rahatsız edici ise kıyafetinin dikişleri ve etiketleri kaşındırdığında ya da cildini tahriş ettiğinde ağlayarak sıkıntısını anlatmaya çalışır. Başında oluşan konak kaşınarak ve poposun da oluşan kızarıklık da canını yaktığından bebeğinizin ağlamasına sebep olur.

Bebeğimin uykusu mu gelmiştir? Yenidoğan bebeklerin uyku araları en fazla 2 saattir ve bebeğinizin uyku zamanı gelmiş ve geçmiş ise ağlayarak yorgun olduğunu ifade etmeye çalışır. Doğru zaman da ağlamadan uyutmak, bebeğinizin rahat ve huzurla uyumasına yardımcı olur.

Bebeğim hasta olabilir mi? Eğer normalden farklı ağlıyorsa bebeğinizi kontrol edin. Ateşine bakın, burnu tıkalı ya da akıntısı var mı? Vücudunu gözden geçirin her hangi bir yerinde kızarıklık ve morluk bulunup bulunmadığına bakın. Bebeğinizin hasta olduğu durumlarda etraf da ki uyaranları (ses, ışık, kalabalık) azaltarak sakin bir ortam yaratıp rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğim kucak da mı olmak istiyor? Bazen bebekler kendilerini güvende hissetmedikleri zamanlarda da ağlar. Onlar için en güvenli ve sevgi dolu yer ise anne ve babalarının kucaklarıdır. Kucağa aldığınızda bir anda susup sakinleşirler. Bu şekilde davranarak bebeğinizi şımarttığınızı düşünmeyin. Aksine aranızdaki ilişki güven ve sevgiye dayalı oluşur sonuç olarak da daha mutlu bir bebeğe sahip olursunuz. Bir araştırmaya göre ilk aylarda ağlamalarına hemen ve her defasında cevap verilen bebeklerin sık sık ağlamaya bırakılan bebeklere göre büyüdüklerin de kendine güvenli daha özgür çocuklar oldukları ortaya çıkmıştır.

Bunların dışında çıplaklık da bebeğinizin huzursuz olmasına ve ağlamasına neden olur. Banyosunu daha sıcak bir ortamda yaptırmak, bebeğinizin kıyafetlerini değiştirirken onunla sürekli konuşup yapacaklarınızı anlatmanız ve tamamen çıplak ise havlu veya bir tülbent ile vücudunun bir kısmını kapatmak. Bebeğinizin iyi hissederek ağlamasını engelleyecektir.

Sonuç olarak bebeğiniz ağladığı zamanlar da ona doğru şekilde yardımcı olabilmeniz için zamana ihtiyacınız var. Bu süreçte sabırlı ve şefkatli olmak çok önemlidir. Ağlamaların sonsuza kadar sürmeyeceğini ve bebeğinizin sizinle iletişim kurma yöntemi olduğunu düşünmek işinizi kolaylaştırabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder