12 Ocak 2013 Cumartesi

Anne Sütü ve Emzirme


Anne sütü, yaşamının ilk altı ayında bebeğiniz için en iyi besindir. Çalışmalar yaşamlarının ilk altı ayın da   anne sütüyle beslenen bebeklerin, daha sağlıklı olduklarını kanıtlamıştır.
Bebeğinizin gelişimi için sütünüzün  hergün içeriği değişmektedir. Yeni doğan bebeğin kolostrum olarak bilinen,  ilk  sütü alması  çok önemlidir. Kolostrum bebeğinizin ilk aşısıdır. Bebeğinizi enfeksiyonlar ve hastalıklardan korumak için antikorlar ve diğer maddeler bakımından zengindir. Akciğer enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları ve ishal gibi pek çok hastalığı engeller. Bebeğin anne sütüyle beslenmesi enfeksiyonlara karşı en iyi korumayı sağlar. Emzirme aynı zamanda anne üzerinde sakinleştirici etki yaratır ve annenin dinlenmesini sağlar .Meme kanseri, yumurtalık kanseri ve osteoporoz gibi hastalıklara karşı korur.

Emzirme; dans dersin deki partnerinizi tanıdıkça ve güvendikçe daha iyi olmanız gibidir. Bebeğiniz emmeyi bilir sizler de emzirmeyi fakat ne kadar çok uygularsanız o kadar başarılı olursunuz. Bunun için de gerekli olan tek şey Annenin kendine güvenmesi ve sabırlı olmasıdır. Emzirme anne ve bebek arasında özel bir bağ kurma ve paylaşma anıdır.

Sütünüz, düzenli beslendiğiniz, yeterli uyuduğunuz ,mutlu olduğunuz ve bebeğinizi düzenli emzirdiğiniz sürece olacaktır. Bunlardan biri eksik ise sütünüz doğal olarak azalmaya başlar. Yeterli ve dengeli beslenip bol sıvı alın. Günde 4 litre bunun 2,5 lt su kalan kısmı komposto ve çaylarla tamamlayabilirsiniz.. Bebeğiniz her uyuduğunda sizde onunla beraber küçük şekerlemeler yapın. Vücudunuz süt yapar fakat yeterli oksitosin salgılanması olmaz ise anne sütü memeden dısarı atılmaz. Oksitosin mutluluk hormonudur ve size keyif veren her şey oksitosin miktarını arttırır. Doğum sonrası annelerimize mutlu olacakları ortamlar yaratmak gerekir ve bu görevde babalara  aittir.
İlk günler de bebeğinizin belli bir düzeni olmaz. Küçük bir defter tutarak bebeğinizin beslendiği, uyuduğu ve kaka yaptığı zamanları kaydedebilirsiniz. Böylece bebeğinizin alışkanlıkları ile ilgili bir süre sonra fikir sahibi olursunuz. Her ağladıkça emzirmek bebeğin kendini güvende hissetmesini, sık emmesi sütünüzün artmasını sağlar. Bebeğinizin emme ve arama refleksi 3-4. Aya kadara aktif devam edecektir. Bebeğiniz aç olmasa bile yanağına değen her şeye arama refleksiyle cevap verir. Bebeğiniz emdiğin de memeniz boşalıyor ve emdikten sonra sakinleşiyor ise. Bebeğiniz her beslenmeden sonra çiş ve kaka yapıyor. ( günde 2-3 kez de kaka yapıyor olması normaldir.) Yeterli kilo alıyor ise bebeğiniz doyuyor demektir. Bebeğinizin tok olduğuna eminseniz ve tekrardan emmek istiyorsa sütün mide de sindirilebilmesi için emzirme sonrası ortalama 40 dk zaman verin. Bebeğiniz üst üste emdiği zaman da gazlı ve sıkıntılı olacaktır. ilk 1 ay gün içerisinde 2-3 saat te bir gece de en fazla 3.5 saat te bir bebeğinizi emzirin. Bebeğiniz çok uzun ve güzel uyuyor olabilir ilk 1 ay kan şekerinin düşmesi uzun uykulara sebep olur. Bebeğiniz ne kadar iyi beslense de yeterli kilo almak da zorlanacaktır.1 aydan sonra beslenme aralarını kendi de düzenleyecektir.
40 çıkarma olayı da eskiden gelen bir gelenek olsa da aslında çok doğrudur.40 günde rahim toparlanır, anne fizyolojik ve psikolojik olarak sağlığına kavuşur sizlerde bebeğinizi 40 gün içinde tanımış olur ve ne zaman ne istediğini bilirsiniz ve böylece her şey yolunda ve düzenli hale gelir. Bebeğiniz için  bir şeyleri doğru yapmak istiyorsunuz biliyorum , tek ihtiyacınız olan kendinize bebeğinize zaman tanımaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder