12 Ocak 2013 Cumartesi

ANNE SÜTÜ MUCİZEDİR


Anne sütü, hamilelik boyunca bebeğini heyecanla bekleyen annenin bebeğine vereceği en özel armağandır. Yenidoğan bebeğin beslenmesinde en ideal ve en doğal besin kaynağıdır anne sütü. Anne sütünün besinsel ve hücresel içeriği sabit kalmayıp  sütün üretim basamağına göre,  çocuğun erken veya zamanında doğmasına göre, anneden anneye ve günden güne değişir.


*Anne sütündeki proteinlerin % 60-80’i biyolojik değeri ve kullanımı yüksek olan whey proteinidir. Anne sütü proteinlerinin vücut proteinlerine dönüşüm oranı %100 (NPU)’dür. Bu özelliğe sahip başka bir besinin olmaması, anne sütünü eşsiz yapmaktadır.
*Süt çocuğunun protein gereksinimini ilk 6 ay tek başına karşılar.
*Anne sütünün probiyotik özelliklere sahip olması, bileşiminde bulunan laktobasillus bifidusun etkisi ile süt çocuğunu E.koli gibi enfeksiyonlardan korur.
*Anne sütünde 20’den fazla enzim bulunmaktadır. Yağ sindirim ve emiliminde yer alan lipaz, meme bezlerinde süt lipidlerinin sentezinde yer alan lipoprotein lipaz, laktoz sentezinde galaktozil transferaz, disülfid bağlarının oluşumunda sülfidril oksidaz, bakteriostatik etki oluşumunda laktoperoksidaz gibi çok sayıda enzimi bileşiminde bulundurmaktadır. 
*Anne sütünün yağ miktarının emzirmenin sonuna doğru artması doygunluk yaratmakta, bebeğin daha fazla besin tüketmesine engel olarak obezite gelişimi önlemektedir. Bu nedenle anne sütü ile  beslenenlerde  obezite oranı daha azdır.
*Anne sütündeki elzem yağ asitleri miktarı inek sütündekinden beş kat daha fazladır. EPA ve DHA içerir.
*Anne sütündeki Calsiyum ve Fosfor oranı 2:1 dir. Bu oran kalsiyumun emilimini ve vücutta  kullanımını arttırmaktadır.
*İnek sütündeki demirin % 5-10’u emilirken anne sütünde bu oran % 50-60 olup demirin biyoyararlılığı yüksektir.
*Anne sütü alan bebeklerde gastrointestinal  enfeksiyonlar, pnömoni, menenjit, bakteriyemi sıklığı daha azdır.
*Anne sütü ile beslenen bebeklerde allerji ve kronik hastalık daha az görülür. İnsüline bağımlı diyabet görülme riski, apandisit, Bağırsak düğümlenmesi ve tıkanıklığı ,  hipertrofik pilor stenozu görülme riski azalır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde  Nekrotizan enterokolit görülme riskinin 10  kat daha az olduğu saptanmıştır. Solunum sistemi enfeksiyonlarının sıklığı  ve astım görülme durumu azalır.
*İnek sütü ile beslenen bebeklerde diş çürüğü sayısı anne sütü ile beslenenlere göre daha fazladır. 
Anne vücudun da süt yapımını sağlayan iki hormon vardır Prolaktin ve Oksitosin.Süt salgılanmasını Prolaktin adındaki hormon sağlar. Bebeğin emmesi ile prolaktin hormonu  uyarılır ve  anne memesinde süt salgılanmaya başlar. Oksitosin diğer adıyla sevgi hormonu annenin mutlu olduğu her an salgılanır ve bu da sütün memeden çıkmasını  sağlar. Bebeğizi her kucakladığınız da oksitosin her emzirdiğiniz de prolaktin salgılanır ve   bebeğiniz  ne kadar çok emerse o kadar fazla sütünüz olur.
Böylece, bu besin kaynağını bebeğinizle birlikte hazırlarsınız.
Bebeğinizin hayatı boyunca bir defa alacağı Anne Sütü MUCİZEDİR.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder