12 Ocak 2013 Cumartesi

ANNE OLUYORUM


Bir kadın anne olmaya karar verince ve hamilelik ile  beraber  hayatının en kutsal yolculuğuna baslar. Bu yolculuk 9 ay 10 gün sonra büyük bir mutluluk ve aşkla sonuçlanır.Bu süreç de küçük küçük duraklar, ilkler ve heyecanlarla karşılaşır kadın. Kadının  vücudun da Fizyolojik olduğu kadar psikolojik  değişiklikler de yaşanır ve bunlar çok doğaldır.

Kendi vücudunu tanıması çok önemlidir. Bedenine ve bebeğine güvenmelidir. Ailesi ve sevdikleri güvenli bir ortam yarattıklarında bir kadının yapamayacağı şey yoktur. Hamileliğin doğal olduğu kadar doğumun da doğal gerçekleşmesi için  gereksiz hiçbir müdahale yapılmamalıdır. Doğumun bir hastalık değil doğal bir süreç olduğu unutulmamalıdır.
Anne  doğal ve vajinal doğum sonrası anne kısa zamanda normal hayatına dönebilir.Vajinal doğumda akciğerlerde ki sıvı daha kolay dışarı atılır.Vajinal doğum sonrası anne ve bebeği daha çabuk birbirine kavuşur.Doğumu başlatan hormonlar aynı zaman da bebek için  gerekli olan sütün yapımında da aktif rol alırlar ve anne bebeğini kısa zamanda emzirebilir.
Doğum da yaşayacağınız korkuları bir kenara bırakıp ve etraf da söylenenlere kulağınızı kapatın. Yaşadıklarınız sadece size özel olduğunu  unutmayın. Bedeninizi dinleyerek Huzurlu bir hamilelik ve bebeğe kavuşma heyecanıyla doğumunuzu muhteşem bir  şölene dönüştürebilirsiniz. Ne şanslıyız ki günümüzde yaşadığınız bu özel süreçte  bilgi ve tecrübesiyle  size rehberlik edecek kişilerle çalışabilirsiniz.
Alacağınız bu rehberlik sürecinde kadın  bedeninin  aslında doğum için tasarlınmış olduğunu görmek sizi şaşırtacaktır. Hamileliğiniz ilerledikçe vücudunuzu güçlü ve esnek kılacak basit egzersizlerin ne kadar gerekliği olduğu. Hamilelik ve doğumda doğru nefes almak ve nefesi doğum dalgalarını atlatmak için kullanmayı öğrenmek.Doğum dalgalarını atlatmak için farklı rahatlama teknikleri meditasyon,masaj  uygulamalarını nasıl yapacağınızı bilmek.Bebeğinizle kuracağınız bağ,Kendinizi daha da güvende hissettirir.
Unutmayın, doğum kadının bilgeliğidir. Tek yapmanız gereken bedeninizi ve bebeğinizi dinlemek!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder